Плейофите в Националната футболна лига живеят собствен живот и не се подчиняват на логиката на живота около нас - доказано е през годините.

В една луда нощ двата фаворита, домакини и очаквани претенденти дори за Super Bowl отпаднаха в първите два дивизионни мача. Сан Франциско и Синсинати са в подножието не големия финал за титлата, след като измъкнаха инфарктни победи в домовете на Грийн Бей и Тенеси.

Хронологично.

В ранния двубой Тенеси Тайтънс прие Синсинати Бенгалс, а сблъсъкът гледахте по MAX Sport 1 HD. Гостите спечелиха с фийлд гол в последната секунда, по възможно най-драматичния начин, като взеха втора поредна победа в плейофите, където не бяха печелили мач от 1991 г. до миналата седмица.

Снимка: Getty Images

Титаните влязоха в плейофите като топ отбор от AFC (№1 в решетката), а Бенгалс - като №4. Тенеси обаче имаше кошмарна вечер, като в особена степен това важи за куотърбека Райън Танъхил, който хвърли три пресечени паса в ключови моменти.

Последният от тях - 25 секунди преди края при равенство 16:16, бе самоубийствено подаване с огромен риск, което доведе до възможност за другия куотърбек - Джо Бъроу, да потърси напредък до зоната за фийлд гол, откъдето да бъде спечелен мача.

Обичайният заподозрян с магнит на ръцете - Джамар Чейс, хвана топката, излезе от игрището и даде достатъчно секунди на Ивън Макфърсън да стреля от фийлд гола и да донесе победата с 19:16.

Защо Танъхил трябваше да хвърля толкова рисков пас...?

Трудно е за обяснение, но това е американският футбол. Топката отскочи от ръцете на неговия рисийвър, а във въздуха с невероятен рефлекс и атлетизъм я грабна играч на Синсинати. И това бе трети такъв интерсепшън за вечерта и от двата тима.

Драма. Лудост - "игра на сантиметри и мигове", както го формулира най-добре героят на Ал Пачино в "Any Given Sunday".

"Беше брутална вечер, много съм разочарован", клатеше глава основният виновник за провала на направилите много силен сезон Титани - Танъхил. Не му помогна и завръщането от контузия на фамозния рънинг бек Дерик Хенри, който направи тъчдаун и пренесе 20 пъти топката в атака, опитвайки всичко. Крал Хенри, както е наричан, не стигна.

Синсинати мечтае за Super Bowl, но за да стигне до него на 13 февруари, първо ще трябва да мине през още едно много трудно гостуване. То ще е на терена на Канзас Сити или Бъфало (техният мач е в понеделник рано сутринта по MAX Sport 2 HD).

Тази огромна драма бе само предястие за това, което се задаваше на замръзналия "Ламбо Фийлд" в Уисконсин. Там температурите стигнаха - 12 градуса, което вероятно не сте усетили в пълна сила у дома на канапето пред екраните с MAX Sport 1 HD. Но, повярвайте - беше ужасен студ. А ако не си играл на замръзналия "Ламбо" в плейофите срещу митичния Грийн Бей Пакърс и неговата луда публика, не си бил част от NFL.

Сан Франциско 49 обаче развали празника на Пакърс и победи като гост с 13:10 в още един мач с високо октаново число на драмата. Калифорнийските биткаджии пратиха зад борда Далас като гост в миналия кръг, сега отстраниха и тим №1 в NFC на старта на плейофите. И пак ще са навън идния уикенд, когато ще търсят място на Super Bowl.

Следващото гостуване ще е в дома на Тампа или ЛА Рамс, като този двубой е тази вечер по MAX Sport 2 HD. Ако Ел Ей спечели, мачът ще е на стадион "So-Fi", където на 13 февруари ще е и самият финал на финалите.

49-ките отново биха по начина, по който го правят цял сезон - с "топки" и характер, блокирайки, пресичайки, не допускайки нито едно лесно отиграване на съперника. Нерядко в историята трофеят "Винс Ломбарди" е отивал не в най-талантливият и изящно играещ отбор през сезона, а в групата, която е най-гладна и мотивирана. Сан Франциско изглежда точно така.

Първото полувреме не предполагаше такава развръзка. Грийн Бей поведе със 7:0, а куотърбекът Джими Гарополо и атаката на гостите не работеха, напълно обезличени. Ключов момент дойде секунди преди края на полувремето - фийлд гол трябваше да направи резултата 10:0, но по невероятен начин гостите блокираха шута.

След почивката отборите размениха по един фийлд гол, а авансът на Пакърс от 10:3 изглеждаше надежден. Но 4:41 минути преди края драмата се спусна между снежинките и ледения въздух над "Ламбо". Нов блокиран шут, но този път от пънт пред ендзоната на Грийн Бей, прати топката високо във въздуха, тя падна в ничия земя и Сан Франциско я грабна чрез сръчните ръце на новобранецът-сейфти Таланоа Хуфанга, който я отнесе в зоната - тъчдаун! 10:10. Големият герой бе Джордан Уилис, блокирал пънта и дал шанс на сейфтито да реализира.

И пак - сценарият от другия мач. Грийн Бей не успя в своето нападение, оркестрирано от Аарън Роджърс. Сан Фран докара нещата до фийлд гол от 45 ярда в последната секунда, Роби Голд прониза вратата - 13:10! Триумф за гостите, които "нямаха право" на такъв обрат!

Роджърс имаше разочароваща вечер и очакванията да бъде MVP на сезона се изпариха. Далеч по-важно - един от гениите, дали очарование на тази игра през новия век, отново няма да спечели втория си шампионски пръстен. И още по-важно. Нищо чудно Аарън да се откаже в следващите дни от активна кариера. На 38 е, може да играе още, но вероятно времето му в Грийн Бей е приключило. Отново толкова близо до Super Bowl, отново без успех в достигането му.

За четвърти път го спира Сан Франциско - неговият кошмар в плейофите отново оживя. Цялата история е като за филм - Роджърс е фен на 49-ките като дете, "нарисувано" е да играе за този отбор в драфта от 2005-а, но те го пропускат и избират Алекс Смит. От тогава между Аарън и Сан Фран тлее особено съперничество, а как само калифорнийските червено-бели обичат да убиват мечтите на легендарния №12... Епизод 4 от този сериал видяхме на минус 12 градуса тази нощ.

Програмата:

Неделя, 22 ч

Тампа Бей (NFC 2) - ЛА Рамс (NFC 4) по MAX Sport 2 HD.

Победителят приема Сан Франциско в NFC Championship финал другата седмица за място на Super Bowl.

Понеделник, 01,30 ч

Канзас Сити (AFC 2) - Бъфало (AFC 3) по MAX Sport 2 HD.

Победителят приема Синсинати в AFC Championship финал идния уикенд за място на Super Bowl.