Велика последна вечер от редовния сезон нареди пъзела на плейофите в NFL, а драмата бе толкова много, че стигна за седмици, а не за няколкото часа, в които се разигра. Отбори "влизаха и излизаха" от плейофната картинка с едно отиграване, с минути, в които всичко се променяше. Добрата новина е, че изгледахте най-ключовите моменти в каналите на MAX Sport, а започващите в събота плейофи ще видите изцяло отново в нашите канали - нещо, което не се е случвало досега у нас.

В 20 часа по MAX Sport 2 HD се започна с мача Джаксънвил - Индианаполис, където сметките бяха прости. Гостите трябваше да победят и да нехаят за останалите резултати. И това бе най-логичен изход, при условие, че Джагуарс бяха 2-14 за сезона и са най-слабият отбор в него.

Индианаполис обаче намери начин да загуби с 11:26 във Флорида, което е несъмнената сензация на сезона. Не работеха основните оръжия на Колтс. Куотърбекът Карсън Венц имаше тягостна вечер, завърши едва 17 паса, хвърли пресечена топка и даде едва едно подаване за тъчдаун. Смятаният дори за №1 сред рънинг бековете в лигата Джонатан Тейлър завърши само със 77 ярда, без да успее да направи тъчдаун.

Така Инди отпадна още след първата сесия мачове, защото при поражение надеждите бяха Питсбърг да загуби от Балтимор, Лас Вегас да бие ЛА Чарджърс, а Маями да надделее над Ню Инглънд. Две от три неща се случиха: Маями спечели с 33:24, а Вегас би в късния двубой. Но по същото време с мача в Джаксънвил, Питсбърг измъкна драматично 16:13 с овъртайм в Балтимор и се намести в позиция да чака двубоя във Вегас, а Индианаполис бе елиминиран. Така в AFC стана каша, но общо взето бе ясно - два от Питсбърг, Вегас и Чарджърс са в плейофите. Другите пет тима бяха ясни преди кръга.

Стийлърс спечелиха своя мач и знаеха, че са отместили едното препятствие. Но чакаха второ условие - да не завърши наравно като краен резултат срещата Лас Вегас - ЛА Чарджърс. А тези два тима се бориха в директен сблъсък също за място в плейофите, но след резултата в Джаксънвил, оказа се - при равенство и двата влизаха за сметка на Питсбърг!

Естествено, мачът завърши наравно в редовните минути - 29:29, като Чарджърс изравни с последното хвърляне в мача, 1 секунда преди края! Сърцата в Питсбърг сигурно са спрели... Трябваше да се чака овъртайм и Стийлърс се надяваха той да не завърши наравно. Ако сте предубедени зрители, вие сте сигурни, че той точно така ще завърши, нали?

Там с фийлд гол поведе Вегас, а Чарджърс потърси тъчдаун, за да спечели директно. Но не успя - все пак изравни с фийлдгол за 32:32. Това уреждаше и двата тима, което бе ужасен сценарий за Стийлърс.

Райдърс тръгна в последната дълга атака, стигна до дистанция за шут и 2 секунди преди края топката бе поставена на 47 ярда от гредите. Като бе ясно - и да не влезе, двата тима са в плейофите. Обаче ако е точен изстрелът, Чарджърс отпада, а там отиват Вегас и гледащият, гризящ нокти Питсбърг. Точен шут, 35:32, невероятен развой!

Така от страната на AFC седемте отбора в плейофите са:

Тенеси, Канзас Сити, Синсинати, Бъфало, Ню Инглънд, Питсбърг, Лас Вегас.

В 23,25 ч по MAX Sport 2 HD започна вторият телевизионен мач, който трябваше да развърже възела в NFC. И той се оказа невероятно драматичен - вторият епичен сблъсък в тази великолепна заключителна нощ на редовния сезон.

ЛА Рамс се бе класирал, а Сан Франциско се нуждаеше само от победа като гост, за да влезе в плейофите. В същото време в Атланта гостуваше Ню Орлиънс, който трябваше да бие и да чака загуба на 49-тките в Ел Ей.

На полувремето Рамс водеше със 17:3, но гостите изравниха в невероятна трета четвърт. В последната част пресечена топка даде старт на атака на Ел Ей, завършила с тъчдаун на Купър Къп, който стана и №1 за сезона в NFL по този показател. И 1 минута и 34 секунди преди края, Сан Франциско бе пред отпадане при 17:24. Но смелата игра на куотърбека Джими Гарополо и невероятен пас към Джауан Дженингс 26 секунди преди края изравниха резултата - 24:24, овъртайм. По същото време Ню Орлиънс би в Атланта с 30:20 и чакаше загуба на Сан Франциско.

Но такава не дойде - фийлд гол даде аванс на тима в Ел Ей, а после домакините тръгнаха да печелят с тъчдаун, но пасът на Мат Стафорд бе пресечен и мачът приключи - 49 бе последният тим в плейофите.

Така седемте от NFC са: Грийн Бей, ЛА Рамс, Тампа Бей, Далас, Аризона, Филаделфия и Сан Франциско.