Рилски спортист ще защитава трофея си в турнира за Купата на България. Самоковци разбиха Берое с 99:71 в първия полуфинал за деня в “Арена Ботевград”, като бяха убедителни през абсолютно целия двубой, затвърждавайки превъзходството си спрямо старозагорския съперник.

Двубоят гледахте на живо по MAX Sport 2 HD.

Павлин Иванов поведе Рилецо към финала с 23 точки, от които 18 дойдоха още през първото полувреме. Деян Карамфилов се отличи с 16, Алекс Симеонов добави 13, а Ей Джей Хес и Брендън Браун се отчетоха с по 11. Джордан Бърнс с 19 точки бе най-добър за Берое.

В другата полуфинална среща, която бе очаквана значително повече и противопостави Балкан и Левски, напрежението ескалира малко преди края и се стигна до грозни сцени около терена.

При резултат 74:70 в полза на Левски фен на “сините” тръгна да търси саморазправа с агитката на домакините и мигновено бе подгонен от 20-30 души. Преди това ескалация имаше и на терена, след като Дерик Маркс извърши неспортсменско нарушение, благодарение на което гостите успяха да се откъснат напред, а междувременно и Небойша Видич, треньорът на Балкан, бе дисквалифициран.

Същата съдба имаха помощникът му Преслав Пешев и един от играчите - Дерик Маркс.

Преди този повратен момент двата тима се бяха вкопчили в истински здрава битка, което не е изненада, особено предвид историята на отношенията между ботевградчани и столичани. Като цяло първото полувреме бе интригуващо, но след встъпителната четвърт гостите поведоха с 21:17, а през втората част Балкан се опита да ги догони, но така и не успя и на почивката Левски имаше аванс от 41:34.

В началото на второто полувреме разликата за първи път достигна 10 точки при 44:34, но ботевградчани показаха характер и удържаха съперника до само 9 точки в оставащите минути през третия период, за да изравнят до 53:53 преди последната четвърт.

Ботевградчани продължиха подема си и на няколко пъти повеждаха в заключителната четвърт, като при 70:67 две минути преди края изглеждаха по-близо до победата, но тройка на Цветомир Чернокожев изравни резултата до 70:70, а после се стигна и до прекъсването на мача до идването на полицията - при 74:70 в полза на Левски.

Срещата бе прекъсната за близо 30 минути, а след подновяването на играта Дивон Уошингтън вкара тройка за 74:73, а след лошо нападение на гостите Балкан имаше атака за спечелване на мача, но не я изигра достатъчно добре и в крайна сметка загуби.

Миналата година финалът отново бе между Левски и Рилски.

Марио Литъл с 27 точки бе най-добър за Левски, Венцислав Петков вкара 12, а Ивица Радич - 10. Цветомир Чернокожев остана с 5, но 3 от тях бяха може би най-важните в мача.

Крисчън Джоунс наниза 27 за Балкан.

Финалът ще се играе в понеделник от 19:00 часа и ще бъде предаван пряко по MAX Sport 2 HD.