Турският Анадолу Ефес е шампион на баскетболната Евролига за втори пореден сезон. Истанбулският тим защити титлата си след победа с 58:57 срещу Реал (Мадрид) във финалния мач, игран в сръбската столица Белград.

Двубоят гледахте на живо по MAX Sport 1 HD.

Анадолу става едва третият тим в модерната история на турнира (от 2000 година насам), който успява да спечели трофея в последователни години. Досега това бяха правили единствено Макаби (Тел Авив) (2004 и 2005) и Олимпиакос (2012 и 2013). По-назад във времето, когато надпреварата е носила наиемнованието Купа на европейските шампиони, Югопластика също триумфира в последователни сезони (1989 и 1990).

Двата тима не изиграха най-слабо резултатния финал изобщо в историята, а турците изковаха успеха си след здрава игра през второто полувреме. В един момент от третата час Реал поведе с 9 точки, но след това Анадолу успя да навакса изоставането си и да осъществи обрат.

Турският тим поведе за кратко с един от първите кошове в мача, след което повтори упражнението за момент през втората части и после трябваше да чака чак до началото на заключителната четвърт, за да го направи отново. Тогава Василие Мицич вкара една от общо четирите си тройки, за да даде на Ефес аванс от 43:42, а малко по-късно реализира нова ключова такава за 56:53. Тибор Плейс също имаше редица ключови изяви, като точно той подпечата победата на шампионите с кош минута преди края за 58:55, а Серхио Йул единствено успя да намали до 58:57, като Реал не вкара повече.

Мицич наниза 23 точки (4/7 от тройката), Плейс добави 19, а Шейн Ларкин остана с 10.

Уолтър Тавареш с 14 бе единственият играч на Реал с двуцифрен точков актив, добавяйки и 11 борби към представянето си.

За втора поредна година турците победиха испански тим в спора за трофея, след като миналата година го направиха срещу Барселона.