Олимпийският шампион в скока на височина - Джанмарко Тамбери, спечели финалите на Диамантената лига в Цюрих, първият ден от които гледахте по MAX Sport 2 HD.

Колоритният италианец отново подари изключително шоу на публиката, а с най-добро постижение през сезона от 2.34 метра, той за втора поредна година спечели диамантения трофей.

Резултат от 2.34 направи и основният му конкурент Джуван Харисън, но американецът преодоля височината от третия опит, докато Тамбери го направи от втория.

Италианецът направи грешка на 2.32 и директно реши да прави опит на 2.34, като първия се оказа неуспешен. Така олимийският шампион трябваше да прави решителен трети опит и втори на 2.34, като той в крайна сметка се оказа успешен и шампионски.

Но битката бе уникална, защото Харисън също преодоля 2.34 и двамата пренесоха съревнованието си на 2.36, но след трите неуспешни опита на американеца, диамантеният трофей отиде при Тамбери.

А в типичния си стил, той отпразнува победата доста колоритно, но не забрави преди това да поздрави с мощна прегръдка своя конкурент.

Тази вечер диамантен трофей бе спечелен в още пет дисциплини, а в тласкането на гюле американецът Джо Ковач направи второто най-добро постижение в историята.

Той изтласка гюлето на 23.23 метра, оставайки на 14 сантиметра от абсолютния световен рекорд.

Два диамантени трофея имаше за Кения, като те логично дойдоха в бягането на 5000 метра при мъжете и жените.

При дамите победителка стана Беатрис Чебет с 14:31.03 минути, а при мъжете шампион с уникален финален спринт стана Николас Кипкорир с 12:59.05 минути.

В тласкането на гюле при дамите шампионка е Чейс Ийли от САЩ, която спечели всяко едно от състезанията в Диамантената лига през сезона.

Трофей имаше и за австралийката Нина Кенеди, която триумфира в овчарския скок при дамите с най-добър резултат през сезона от 4.81 метра.

Вторият и последен ден от финалите е в четвъртък вечер и стартира в 20:00, като отново ще бъде предаван пряко по MAX Sport 2 HD.