Сезонът в Диамантената лига по лета атлетика завърши, като MAX Sport ви направи свидетели на всеки от стартовете със звездно участие, рекордни надпревари и адреналин. Ето го и обзорът на най-интересните акценти от състезанията във веригата за 2021 г.

Старт №12 бе финалът в Цюрих. Състезанието Weltklasse Zürich бе на 8 и 9 септември на стадион "Letzigrund" в града.

Ето кои бяха героите в него:

Рускинята Анжелика Сидорова спечели в овчарския скок, но и влезе в историята с преодоляните 5.01 метра. Тя стана третата жена, минала границата от петте метра в дисциплината. Преди нея го бяха направили само Ирина Исинбаева (със световния рекорд от 5.06 м) и Санди Морис от САЩ (5.00 м).

Олимпийската и двукратна световна шампионка Мария Ласицкене спечели в скока на височина с резултат от 205 сантиметра, който е и най-добрият за сезона. Тя си гарантира и пети сезонен триумф в Диамантената лига.

Диамантената лига награди своите шампиони в края на сезона

За трети път прочутия диамант като краен годишен победител прибави в своята колекция Ивана Шпанович от Сърбия, която триумфира в скока на дължина с резултат от 6,96 метра.

При мъжете диамантеният трофей в тази дисциплина отиде при Тобиас Монтлер от Швеция.

Франсин Нионбаса от Бурунди успя да грабне титлата на 5000 метра, като отново - за втори път в същата седмица след старта в Брюксел, спечели с мощен финален спринт. Този път нейното време бе 14:28.98 минути.

На 400 м при мъжете Майкъл Чери спечели с време от 44.41 секунди, изпреварвайки със стотна и след дълго гледане на фотофиниш Кирани Джеймс от Гренада. За американеца това също е втора поредна победа в Диамантената лига след тази в Брюксел дни по-рано.

На 100-те метра при жените Илейн Томпсън от Ямайка спечели за четвърти път в сериите тази година, като с време 10.65 сек бе недостижима.

Спринтът при мъжете бе спечелен драматично от Фред Керли, финиширал за 9.87 секунди, изпреварвайки с две стотни Андре де Граси, а трети остана Рони Бейкър (САЩ) с време от 9.91 сек.

Шоу направи италианецът Джанмарко Тамбери, който зовеше публиката за подкрепа атрактивно, след което спечели високия скок с 2.34 метра.

Невероятният Мондо Дуплантис скочи 2.06 м в овчарския скок за петата си победа през сезона в Диамантената лига.