Съвсем малко време остана до церемонията "Атлет на Европа", а очакванията да научим победителите са големи.

Годината освен с Олимпиада, бе изпъстрена и с вълнуващи състезания от Диамантената лига, на които каналите на MAX Sport ви направиха свидетели.

Наградите ще бъдат раздадени на 16 октомври, а трима мъже и три жени бяха обявени като финалистите, които ще се борят за призовете "Атлет №1 на Европа".

Надпреварата при мъжете е между Арманд Дуплантис от овчарския скок, Ламонт Джейкъбс в спринта, както и Карстен Вархолм в бягането на 400 метра с препятствия.

Шведът Арманд Дуплантис е актуалният световен рекордьор в овчарския скок с 6.18 метра (поставен през 2020-а в Глазгоу). Той преодоля височината от 6 метра в 12 различни състезания, а освен това убедително спечели и олимпийското злато. Летящият Мондо е и победител от финалния турнир на Диамантената лига в Цюрих.

Италианецът Ламонт Джейкъбс пък шокира света в Токио, когато спечели олимпийския спринт на 100 метра. Освен това той взе злато и с италианската щафета на 4х100.

Феноменален сезон направи и норвежецът Карстен Вархолм, който подобри дългогодишния световен рекорд на 400 метра с препятсвия. Олимпийското му състезание бе определено за едно от най-великите в историята на леката атлетика.

Снимка: Getty Images

При дамите за №1 на Стария континент за 2021 г. ще се съревновават три олимпийски шампионки от Токио - Сифан Хасан, Мария Ласицкене и Анита Влодарчик.

Състезаващата се за Нидерландия Сифан Хасан спечели три олимпийски медала. Златни на 5000 и 10 000 метра, както и бронз на 1500.

Рускинята Мария Ласицкене пък вече няколко години е тотална господарка на скока на височина. Тя взе олимпийска титла и завърши сезона с победа в диамантения финал в Цюрих с постижение от 2.05 метра - най-добър резултат в света за сезона.

Световната рекордьорка в хвърлянето на чук Влодарчик постигна нещо историческо в Токио - тя стана първата жена в атлетиката с три поредни олимпийски титли от една дисциплина.

Гледайте състезанията от Диамантената лига в каналите на MAX Sport.